Jump to content

Întrebări şi Răspunsuri !


sHd

Recommended Posts

Pentru a evita orice post facut in plus pentru fiecare problema aparuta va rog sa postati aici orice problema , intrebare etc.. legata doar de "Zona IT"

 

*ATENTIE !

Fara dublu post , veti fi sanctionati !

Fara post-hunt , veti fi sanctionati !

Respectati tematica "IT"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.Daca e acelasi IP ai static, daca apare ALT IP atunci e dinamic.

 
Static inseamna ca ai un singur IP de iesire (daca ai retea in casa acolo e vorba de altceva)! Daca iei ban pe un anumit site/server si e pe IP nu ai cum sa-l schimbi (decat prin proxy sau alte programe... dar e putin complicat)
 
Daca ai IP dinamic inseamna ca e printr-un router care iti aloca IP la fiecare reset. Dar clasa de IP e unica. Clasa e definita de primele 2 grupuri de ex:
89.14.33.100 < 89.14 - e clasa de IP (RDS, UPC astea au cateva clase mari dar se aseamana). ultimele doua e IP care se poate schimba la fiecare reset de router - in cazul ip-urilor dinamice.
 
Link to comment
Share on other sites

ZuZu ai spus o aberatie mare cat casa.

 

IP - INTERNET PROTOCOL este acela de forma xx.xx.xx.xx adica luam un exemplu comun 188.24.122.243

Cand se spune IP dinamic, el este rutabil, are un numar de ip-uri alocate de la provider. Se poate schimba fie tot IP-ul fie doar ultimele 2 cifre din IP.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Deci, eu vreau sa-mi iau un pc foarte ieftin doar provizoriu... Un tip cere 400 lei pe: Procesor de 2.7Ghz

                                                                                                                                   Placa video de la nVidia ddr1 512MB

                                                                                                                                   Hardul e de 80GB

                                                                                                                                   Si mai are 1.5Gb memorie rami ddr1.

Eu zic ca e prea scump... Voi cat ati zice ca este pretul corect?

Link to comment
Share on other sites

Este mai mult decat scump, parerea mea.

Daca ti-ai face tu singur o unitate, noua mai pui 100 ron si iti iei una mult mai buna.

Vezi ca sunt pe net multe site-uri care vand unitati SH foarte bune, am un prieten care si-a cumparat un PC la 500 ron si are urmatoarele componente:

4GB ram DDR2

Placa video NVIDIA 512 MB DDR3 (nu mai stiu modelul)

Procesor Core 2 Duo 2,3 parca

Hard de 60GB.

 

Fa si tu o comparatie si tragi singur concluziile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cine ma poate ajuta cu niste modele de Evaluare Nationala clasa 6. Daca se poate sa imi dati aici copy si paste la model, ca ma bate fratemiu la cap sa-i scot si eu nu-i gasesc.

Va rog ajutati-ma!

 

 

Rezolvat !

Edited by vlad
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut , rangfort .

Am si eu o intrebare si anume , cum fac ca la categoria cu servere (la mine pe forum , nu dau nume sa nu fac reclama) sa sterg forum info (topics,posts,last topic) asa cum e la voi la categoria cu servere , o sa las si 2 poze .

Cam asa arata categoria la voi : http://s29.postimg.org/g1ez3ncfb/Snapshot_2014_06_20_204744.png , intrebarea e cum ati facut sa dispara forum info ( http://s21.postimg.org/e23r0330n/Snapshot_2014_06_20_204853.png , adica asta ) iar forumurile sa se lateasca . Multumesc frumos , sper sa primesc un raspuns . Noroc si multa bafta cu comunitatea , sa o duceti pe culmile cele mai inalte , toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

Depinde de ce ti-au oferit de la cei de la orange.

Daca ti-au dat pachet de date cu o clasa de IP care este statica, nu, nu poti, dar daca ti-au oferit o clasa de IP dinamica, atunci da..bineinteles.

 

Bagati RDS, sigur o sa ai dinamic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut nu prea stiam unde sa pun problema asta asa ca am pus-o aici

am si eu o problema..

de la un timp cand ma joc cs,dintr-o data imi inchide cs cu o eroare

nu cred ca e de la net deoarece ma joc pe acelasi net cu al Dianei si ei nu ii face asa nici macar 1 data..nu inteleg

poza.jpg

deci ma dispera problema asta

aveti idei ce sa fac?

Link to comment
Share on other sites

De cand ti-a a aprut aceasta problema?

Ai incercat sa reinstallezi csu?

Reinstaleaza si steamu daca e nevoie...

Jucati aman2 de pe aceasi clasa ip?

nu cred ca are lagatura clasa de ip...

incearca resintall cs / steam

Link to comment
Share on other sites

 

Salut nu prea stiam unde sa pun problema asta asa ca am pus-o aici

am si eu o problema..

de la un timp cand ma joc cs,dintr-o data imi inchide cs cu o eroare

nu cred ca e de la net deoarece ma joc pe acelasi net cu al Dianei si ei nu ii face asa nici macar 1 data..nu inteleg

poza.jpg

deci ma dispera problema asta

aveti idei ce sa fac?

 

Control Panel->Network and Internet->Network and Sharing Center->Change adapter settings->Click dreapta pe Local Area Connection->Properties-dupa dai un click pe QoS packet shedualer si dai unistall(restart la pc dupa).
Win7 & Vista
 
Control Panel - Network Connection - Local Area Connection (click dreapta ) - QoS packet sheduale unistall
Win XP .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Categorie problema : Windows

Sistem operare: Windows 7

Descriere problema : Nu stiu cand , de unde , insa mi-au aparut anumite lucruri pe care nu ar trebui sa le am.

Print screen:

 

 

prSP0Hp.jpg

 

06C04rl.png

 

Nu reusesc sa dezinstalez acel E , defapt nici macar nu imi apare sa ii dau exit sau sa il dezinstalez.

Link to comment
Share on other sites

Denisa intri pe pagina de google - > Personalizati si controlati google chrome - > Tools - > Extension 

 

Sau intri in  Computer - Users | AppData | Local | Temp - Si elimini de acolo .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...