Jump to content

LG G5 review


htcone800

Recommended Posts

Specificatii

LG G5 se vrea, evident, ceea ce n-a fost LG G4: un telefon complet. Adica unul atat cu performante bune cat si cu toate “accesoriile” de care G4 s-a lipsit, ar fi senzorul de amprenta. Cel putin pe hartie, LG a reusit ceea ce si-a propus, specificatiile cat si dotarile sunt demne de inceput de 2016.

  • Ecran: 5.3 inch cu rezolutie 1440 x 2560 si 554 PPI
  • Procesor: Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 dual-core 2.15 GHz Kryo & dual-core 1.6 GHz Kryo
  • GPU: Adreno 530
  • RAM: 4 GB
  • Memorie interna: 32 GB
  • Camera: 16 MP (f/1.8) + 8 MP (f/2.4), laser autofocus, OIS (3-axis) pe spate, 8 MP, f/2.0 pe fata
  • Baterie: 2800 mAh
  • Sistem de operare: Android 6 Marshmallow
  • Altele: Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth, senzor de amprenta, port USB-C
Sistem de operare, aplicatii,

Sistem de operare. LG G5 vine din fabrica cu Android 6.0.1 Marshmallow. Daca este sa-l compar cu LG G4, care venea cu Android 5.1.1 “Lollipop”, pot sa spun ca se simte o imbunatatire considerabila pe G5, probabil datorata si noului sistem de operare.

Nu ma intelegeti gresit, si LG G4 se misca impecabil, insa nu avea fluenta pe care o are LG G5 sau pe care am observat-o pe majoritatea telefoanelor cu Android 6.

In alta ordine de idei, am vazut si o problema cauzata de Android 6, o problema care pare ca e comuna si rupe bateria, dar o sa va spun despre ea la capitolul corespunzator

 

Aplicatii. Nu stiu daca producatorii de telefoane si operatorii de telefonie s-au desteptat dar se pare ca, la fel ca S7 Edge, LG G5 a avut foarte putin bloatware. Da, a venit cu suita Google preinstalata (apropo, primesti 100 GB in Google Drive, la fel ca si la G4, insa pe contul meu n-am putut sa activez promotia) si cu alte cateva aplicatii, printre care LG Health, LG Backup, SmartWorld sau altele, aplicatii pe care nu le poti dezinstala, insa nu sunt multe si nici enervante. Un mare plus pentru LG si Orange aici.

 

LG-G5-review-5-550x364.jpg

 

sursa: arenait.net

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...