Jump to content

[RF-Sport] Endrick va juca pentru Real Madrid în 2024.


soMMMex

Recommended Posts

image_large?bc=2022-12-15T11:00:16-06:00

Real Madrid a ajuns la un acord pentru a-l semna pe tânărul brazilian Endrick de la Palmeiras.

 

Real Madrid a ajuns la un acord pentru a-l semna pe tânărul brazilian Endrick de la Palmeiras, au anunțat joi cluburile.

Atacantul în vârstă de 16 ani se va alătura campioanei Europei și Spaniei în iulie 2024, din cauza regulilor organului de conducere al fotbalului mondial FIFA care interzic jucătorilor minori să joace în străinătate.

"Real Madrid CF, Sociedade Esportiva Palmeiras, Endrick și familia sa au ajuns la un acord prin care jucătorul va putea să se alăture lui Real Madrid când va împlini vârsta majoratului în iulie 2024", a anunțat clubul spaniol pe Twitter.

Palmeiras și Real Madrid nu au dezvăluit durata contractului, dar au confirmat că jucătorul va vizita facilitățile clubului din Spania săptămâna viitoare.

Instituția a clarificat faptul că suma și termenii contractului "sunt confidențiali".

Potrivit presei braziliene, clubul din Madrid ar fi fost de acord să plătească nu mai puțin de 72 de milioane de euro pentru a-l primi pe tânărul brazilian.

"Până la prezentarea mea împotriva lui Real Madrid, voi continua să mă dăruiesc așa cum am făcut-o întotdeauna pentru a-i oferi palmeirasului și mai mult pe teren: mai multe goluri, mai multe victorii, mai multe titluri și chiar mai multă bucurie fanilor noștri", a promis tânărul, citat în rețelele clubului.

Născut în Taguatinga, o suburbie a Brasilia, Endrick s-a alăturat echipei de tineret din Palmeiras la vârsta de 10 ani.

A semnat primul său contract de profesionist când a împlinit 16 ani, în iulie anul trecut, și a jucat doar două luni în fotbalul profesionist, după ce a debutat cu prima echipă în octombrie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...