Jump to content

Tutorial #4 - Elemente


Recommended Posts

Un element are trei părţi: un tag de deschidere, conţinutul elementului şi tag-ul de închidere .

- <p> - tag-ul pentru deschiderea unui paragraf.

- Conţinutul elementului - paragraful propriu-zis.

- </p> - tag-ul de închidere.

 

***Notă :

 

Toate paginile web vor avea cel puţin elementele de bază: html, head, title si body.

 

</html>>element</html>

 

Un document HTML întotdeauna va începe şi se va termina cu un tag <html> şi respectiv </html>. Aceasta este structura standard a unui HTML.

 

Deschide Notepad-ul şi copie următorul cod:

 

 

<html>
</html>
Salvează documentul din meniul " File / Save As ". Selectează " All Files " şi denumeşte fişierul nou creeat, "index.html". Apasă " Save ". Deschide acum fişierul într-un browser pentru a avea posibilitatea să dam refresh la pagină (F5).

 

Dacă ai facut totul bine vei putea vedea prima ta pagină web, complet albă!

 

Elementul <head>

 

Elementul <head> este cel care urmează. Atâta timp cât îl pui între html şi body totul ar trebui sa fie bine. "Head" nu are nici o funcţie vizibilă . Tag-ul <head> poate oferi browser-ului informaţii foarte utile. Se pot insera aici printre altele coduri Javascript sau CSS.

 

Deocamdată însă îl vom lăsa gol cu excepţia faptului că vom introduce următorul element pe listă , dar mai întai să aruncam o privire fără el:

 

<html>
<head> 
</head> 
</html>
Dacă vei salva documentul şi vei încerca să refresh la pagina inţială din browser nu vei nota nici o diferenţă .

 

Elementul <title>

 

Pentru ca totul să iasă bine , trebuie să pui tag-ul title înăuntrul celui de head. Ceea ce vei scrie intre cele două tag-uri (<title> si </title>) va putea fi vizualizat ca şi numele browser-ului, de obicei în partea din stânga sus. Alăturat avem şi codul sursă :

 

<html>
<head>

<title> Prima mea pagina web!</title>

</head>
</html>
Salvează fişierul şi deschide-l în browser. Vei putea vedea titlul după cum am mai spus în partea din stânga sus .

 

Poţi pune orice nume doreşti , eu doar am dat un exemplu .

 

Elementul <body>

 

Elementul body este cel care defineşte începerea conţinutului pagini propriu-zise (titluri, paragrafuri, fotografii, muzică , etc.).

 

<html>
<head> 
<title> Prima mea pagină web!</title>
</head>

<body> 
Aici va fi conţinutul .
</body>

</html>
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...