Jump to content

[RF] Cum sa folosim Windows 7 si Vista fara licenta, legal timp de aproape jumatate de an


SiLviu

Recommended Posts

Cum sa folosim Windows 7 si Vista fara licenta, legal timp de aproape jumatate de an

 

Daca ati instalat vreodata Windows Vista sau Windows 7 stiti foarte bine ca nu aveti nevoie de o licenta ca sa instalati aceste 2 sisteme de operare. Instaland Windows 7 sau Vista fara a baga o licenta in momentul instalarii il veti putea folosi timp de 30 de zile fara nici un fel de problema sau restrictie.

Insa ce ne facem dupa ce au expirat cele 30 de zile din perioada de incercare? Evident raspunsul este unul singur.

 

Ne ducem frumos ca niste oameni constiinciosi ce suntem la un magazin ce distribuie sisteme de operare si cumparam o licenta pentru Windowsul nostru.

Insa mai avem totusi o varianta!!! Sa fie oare legala? Va spun ca, da este legala!!!

 

Printr-o simpla linie de comanda data in CMD (command prompt) putem reactiva cele 30 de zile de trial version.

tot ce trebuie sa faceti este:

 

1 Dati click pe “Start” (orb buton)

2 In bara de cautare “Search” scriem: cmd

3 Ne va afisa rezultatul cautarii, dam click dreapta pe “cmd” si alegem din meniul contextual “Run as administrator”

4 In fereastra “CMD” scriem comanda: slmgr -rearm

5 Dam Enter, ne va aparea o fereastra in care ni se spune ca operatiunea sa efectuat cu succes si dam “OK”

6 Dam Restart la pc si voila, avem inca 30 de zile in care putem sa ne bucuram de Windows!!!

 

Putem da aceasta comanda de 3 ori, si procedand astfel totalizam 120 de zile in care putem folosi Windows 7 sau Vista complet legal. Sfatul meu este sa dati aceasta comanda in ultima zi in care expira windowsul pentru a nu “epuiza” inutil aceasta functie numita REARM.

Eu desi am dat aceasta comanda a 2 zi dupa ziua expirarii Windowsul sa REARM-at cu succes!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...