Jump to content

[RF-Sport] Daniel Ricciardo va fi al treilea pilot al Red Bull în 2023.


soMMMex

Recommended Posts

image_large?bc=2022-11-23T10:43:22-06:00

Pilotul Daniel Ricciardo și directorul echipei Oracle Red Bull Racing, Christian Horner, pe 23 noiembrie 2022.

Australianul Daniel Ricciardo, fără volan de start în Formula 1 pentru sezonul viitor, va fi al treilea pilot al lui Red Bull în 2023, a anunțat miercuri campionul mondial.

Fost pilot Red Bull (2014-2018), cu care a câștigat șapte din cele opt Mari Premii de F1, Ricciardo "va ajuta echipa pentru munca de testare și simulare, precum și pentru activitatea comercială", a declarat echipa dublului campion mondial Max Verstappen într-un comunicat.

"Zâmbetul meu spune totul, sunt cu adevărat foarte fericit să mă întorc la Oracle Red Bull Racing ca al treilea pilot în 2023, am multe amintiri bune din timpul meu aici", a declarat australianul în vârstă de 33 de ani, citat în declarație.

Pe lângă Red Bull, Ricciardo, care a ajuns în F1 în 2011, a concurat și pentru Toro Rosso (echipa satelit a lui Red Bull, numită acum AlphaTauri), HRT și Renault.

La McLaren din 2021, cu care a terminat sezonul 2022 pe un discret loc 11 în campionatul piloților, el va fi înlocuit în echipa britanică de compatriotul său Oscar Piastri.

În primul său sezon în F1, Piastri va fi coechipierul britanicului Lando Norris.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...