Jump to content

[Tutorial] Rezolvare Windows nu poate fi instalat deoarece este o partitie GPT Style


BlackPearl

Recommended Posts

Salutare zilele trecute m-am incurcat cu o problema la incercarea de schimbarea OS-ului.

Calculatorul meu ce il detin momentan este un Acer TC 605 cand l-am cumparat din pacate a venit cu Windows 8.1 si toti stim ca nu este una dintre cele mai bune versiuni de Windows asa ca am decis sa trec pe Windows 7.

Ei bine toate bune si frumoase dupa ce am facut setarile in BIOS am ajuns la instalarea Windows-ului prin care trebuia sa formatez partitiile si din greseala am sters toate partitiile inclus OEM si MSR dupa care cand am incercat sa selectez singura partitie ce o aveam am dat de aceasta eroare.

Windows cannot be installed on this disk , The selected disk is of the gpt partition style.

Asta fiind prima data cand dau de aceasta eroare am decis sa merg pe Google sa vad daca exista si o rezolvare la asa ceva si am gasit pasii sunt urmatorii:
 

  1. Restartam complect calculatorul!
  2. Cand ne apare interfata Install Windows apasam tastele SHIFT si F10
  3. Dupa care va aparea un command prompt si scriem urmatoarele comenzi
  • diskpart
  • select disk 0
  • clean

Dupa ce am formatat complect tot HARD DISK-ul putem continua la instalarea OS-ului.

Acest tutorial pentru mine a mers 100% Garantat.

Daca nu ati inteles exact cum se face puteti viziona urmatorul video de pe Youtube nu imi iau drepturile de autor pentru acest video deoarece este inregistrat de altcineva si tutorialul in video este in limba engleza.

 

Daca aveti nevoie de mai multe informatii sau ajutor sunt la dispozitia tuturor puteti da reply in acest topic si va voi ajuta.

 

#Edit 
Topicul va fi inchis pentru eventualitati si neintelegeri imi dati pm si voi redeschide topicul.

Edited by BlackPearl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...