Jump to content

[Tutorial] Acer Aspire Bios Settings


BlackPearl

Recommended Posts

Salutare comunitate am venit cu un tutorial in ceea ce consta Acer Aspire.
In primul rand vreau sa va anunt ca am vrut sa imi schimb Windows din Win8.1 in Win7 dar aveam o problema in care nu imi lua windows`ul nici de pe CD nici de pe STICK asa ca am zis sa caut putin optiunile in BIOS si am gasit intr-adevar sunt unele setari facute sa nu iti citeasca alt Windows decat cel care este deja instalat pe Hard Disk Drive.

 

Setarile trebuiesc facute dupa pasii urmatori:

 

  • Restartam calculatorul
  • De indata ce apare pe ecran logo-ul xO9XYTU.jpg apasam DELETE pentru a accesa intrarea in BIOS
  • Cu sageata din dreapta mergem la Authentication
  • Selectam Secure Boot si ii dam Disable.
  • Mergem la Boot Options si cu Launch CSM evidentiat apasam ENTER si selectam Always dupa care apasam ENTER din nou.
  • Apasam tasta F10 pentru salvari modificari si restartam din nou systemul cand apare logo din nou apasam DELETE pentru a accesa intrarea in BIOS
  • Mergem jos la meniul Integrated Peripherals si schimbam bordul din SATA mode in IDE native.
  • Apsam iar F10 salvam toate modificarile si restartam systemul dupa care vom putea instala windows-ul de pe DVD / STICK dupa ce stergem toate partitiile existente in asa fel in cat sa nu mai avem errori despre partitii sau instalarile windows-ului precedent.

In cazul in care veti avea o eroare gen "Windows cannot be load on this partition because is a GPT Style" folositi-va de acest TUTORIAL

 

Sper sa va fie de folos acest tutorial deoarece eu am un calculator Acer Aspire TC-605 si am facut aceeasi pasi pentru schimbarea windows-ului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...