Jump to content

[RF] Tutorial Defragmentarea Partitiilor


BlackPearl

Recommended Posts

RangFort # Romania

Tutoriale Hardware & Software

 

Salutare comunitate revin astazi cu un tutorial destul de simplu cel putin in ceea ce ma priveste pe mine si acesta consta in cum defragmentam o partitie , ei bine pentru mine este destul de simplu si voi explica cum sa procedam urmand pasii urmatori!

 

  • Primul pas mergem in My Computer si acolo vom gasi partitiile care le avem sau cel putin in cazul meu singura partitie care o am adica C:

vOenV3z.png

  • Pasul doi: Selectam partitia dorita , dam click dreapta pe partitie si selectam Properties dupa care ne va aparea o fereastra si mergem la Tools odata ajunsi la Tools selectam Defragment now...

JNdRFHL.png

  • Pasul trei: Selectam direct Defragment disk deoarece va incepe analizarea disk-ului automat dupa care cand va termina analizarea sa va defragmenta disk-ul in cazul in care este necesar.

l5eUvNc.png 5CHh1Lo.png

 

Dupa cum observati in imagini eu am deja setata defragmentare automata in fiecare Miercuri la ora 1:00 aceasta optiune inainte o dezactivam deoarece foloseam programul Advenced System Care dar am intalnit unele probleme ca acel program are conflicte cu VAC SYSTEM de la Steam Community deci pentru cei care jucati Dota 2 , CSGO s.a.m.d nu va sugerez acel program.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...