Jump to content

[RF] Cum putem instala teme pe Windows 7 Starter si Home Basic


BlackPearl

Recommended Posts

Acum ceva timp m-am confruntat cu aceasta problema fiind si cam problema ce nu mi-a placut niciodata in sistemul de operare Windows 7, un vechi prieten de al meu si-a cumparat un netbook ( mini laptop ) iar dupa cateva zile el se prezinta cu noua achizitie la mine acasa spunandu-mi ca nu poate schimba poza de background nu poate schimba culorile ferestrelor s.a.m.d dupa care observ ca acel netbook detinea Windows 7 Starter prin care eu decid sa fac unele cercetari daca exista o solutie in rezolvarea problemei.

 

Dupa ceva timp m-am cam saturat sa caut si am decis cu el sa facem upgrade de la Starter la Professional de acolo toate bune si frumoase in schimb acum cateva zile gasesc ceva mai interesant.

 

Si informatiile mi se predau in felul urmator.

 

Dintre toate editiile de Windows 7, Starter si Home Basic sunt editiile cele mai sarace in ce consta feature-uri si optiuni de personalizare.

In timp ce Basic-ul permite schimbarea imaginei de background Starter-ul nu dispune nici de aceasta optiune prin care evident lasa si de dorit continuarea utilizarii acestor versiuni de Windows si totusi niciuna din aceste versiuni nu ofera suport pentru teme de vizualizare ceea ce inseamna ca fereastra de Personalizare lipseste cu desavarsire din aceasta iar temele practic nu ar putea fi instalate.

 

Daca utilizatorii uneia dintre aceste editii incearca sa instaleze o tema este afisat mesajul de eroare → This edition of Windows doesn't support themes. ← precum in poza de mai jos.

 

RLyODrp.jpg

 

Dupa cum am specificat mai sus una dintre rezolvarile acestei probleme ar fi upgradarea editiei de Windows trecerea directa la Home Premium , Professional sau Ultimate pentru a putea personaliza temele de windows, insa daca nu aveti posibilitatea sau dorinta in a face acest lucru a doua optiune ar fi folosirea unei aplicatii third-party cum ar fi Personalization Panel.

 

Descriere aplicatie Personalization Panel.

 

Personalization Panel este o aplicatie gratuita care le permite utilizatorilor Windows 7 Starter si Windows 7 Home Basic sa instaleze teme vizuale pe sistemele de operare.

Dupa instalarea aplicatiei aceasta va adauga optiunea de personalizare in meniul de click dreapta al desktop-ului. De asemenea aplicatia ofera si posibilitatea de a alege culoarea pentru bordurile ferestrelor si Taskbar, iar utilizatorii vor putea instala teme dand click pe fisierele acestora fara a fi necesar deschiderea fereastrei de personalizare.

 

Aplicatia poate fi descarcata de AICI

 

AJNgJbx.jpg

 

Nota: Aplicatia nu suporta instalarea temelor de Windows 8 pe Windows 7!

 

~ Sursa STEALTH ~

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...